Sparring med designteamet – optimering af stålforbrug

Optimering af stålforbrug – uden at gå på kompromis med æstetik og sikkerhed

MinAltans bæredygtigheds-team er i tæt dialog med hele organisationen for at kunne indfri vores ambitiøse grønne målsætninger.

Denne uge har vi holdt status med vores designafdeling, som arbejder ihærdigt på at optimere stålforbruget i vores altaner. Fokus er på produktionsmetoder og bedre udnyttelse af stål i alle altandele.

Mere specifikt drejer det sig om at finde den bedst mulige løsning til beskæring af stål, så spild minimeres i forbindelse med produktionen hos Jensen Metal. Essentielt i den forbindelse er at tilpasse designet, så vi reducerer mængden af stål uden at gå på kompromis med sikkerhed, konstruktion og æstetik.

Vi er godt på vej.

På billedet ses Tobias Kørvéll, designansvarlig, i vores showroom på Frederiksberg.

MinAltan design af altaner

Top historier

Læs MinAltans bæredygtigheds-
strategi og handlingsplan

Du kan læse den samlede strategi og handlingsplan her – Følg os, hvis du vil følge vores videre rejse mod grøn omstilling.

Relaterede indlæg